On The Ice

Training

Coaches:  Alexei Kiliakov, Elena Novak, Dmytri Ilin, Ramil Sarkulov
Choreographers:  Elena Novak, Alexei Kiliakov, Natalia Skorikova-Hvoyneva
Location:  Wheaton Ice Skating Academy

Competition Results

2017-2018 (Junior)
6th – U.S. National Championships
3rd – Eastern Sectional Championships
10th – Junior Grand Prix Baltic Cup
7th – Junior Grand Prix Riga Cup
3rd – Lake Placid Ice Dance International
3rd – Chesapeake Open (short dance)
4th – Chesapeake Open (free dance)

2016-2017 (Junior)
9th – U.S. National Championships
2nd – Eastern Sectional Championships
7th – NRW Trophy
7th – Junior Grand Prix Yokohama
7th – Lake Placid Ice Dance International
1st – Cannon Texas Open
4th – Chesapeake Open (short dance)
5th – Chesapeake Open (free dance)

2015-2016 (Novice)
3rd – 2016 Bavarian Open, Obertsdorf, Germany (Advanced Novice)
2nd – 2016 U.S. National Championships
2nd – 2016 Eastern Sectional Championships
2nd – U.S. Novice & Junior Challenge Skate
2nd – Lake Placid Ice Dance Championships (pattern dance)
5th – Lake Placid Ice Dance Championships (free dance)
2nd – Chesapeake Open (pattern dance)
2nd – Chesapeake Open (free dance)
2nd – Edward G. Picken Pro-Am Dance Classic (pattern dance)

2014-2015 (Novice)
3rd – 2015 U.S. National Championships
4th – 2015 Eastern Sectional Championships
2nd – Challenge Cup (pattern dance)
1st – Challenge Cup (free dance)
7th – Lake Placid Ice Dance Championships (free dance)
2nd – Chesapeake Open (free dance)
2nd – Edward G. Picken Pro-Am Dance Classic (pattern dance)
2nd – Edward G. Picken Pro-Am Dance Classic (free dance)

2013-2014 (Intermediate)
3rd – 2014 U.S. National Championships
2nd – 2014 Eastern Sectional Championships
1st – Pikes Peak Classic for Pairs and Dance (free dance)
2nd – Lake Placid Ice Dance Championships (pattern dance)
2nd – Lake Placid Ice Dance Championships (free dance)
2nd – Chesapeake Open (pattern dance)
3rd – Chesapeake Open (free dance)
2nd – Edward G. Picken Pro-Am Dance Classic (pattern dance)
1st – Cherry Blossom Invitational (pattern dance)

Program Information

2017-2018 (junior):
SD Music: “Se Escaparon” by Bombon, “Huele A Peligro” by Myriam Hernandez, and “Pasame la Botella” by Banda Agua Caliente

FD Music: “I Give Up” by Elija Bossenbroek and “Crimson Sky” by Calm Music for Studying

2016-2017 (junior):
SD Music: “Straight Up,” “Rush, Rush,” and “Vibeology” by Paula Abdul

FD Music: “Palladio” by Escala and “Adagio” by Secret Garden

2015-2016 (novice):
PD Music: “Miles Away” by Madonna, Timbaland, Justin Timberlake, and Nate Hills, and “Anniversary Song” by Ion Ivanovici, arranged by Geoff Love & His Orchestra

FD Music: “Andalucia” by Ricky King, “Gülümcan” by Mehmet Cemal Yesilcay and “Guitarra Festera” by Grupo Alhambra

2014-2015 (novice):
FD Music:  “Coppélia” by Léo Delibes

2013-2014 (intermediate):
PD Music:  “Vuelvo al Sur” by Tango Jointz (Tango), “It Started All Over Again” by Frank Sinatra (Foxtrot)

FD Music:   “Romane” and “Nunta”, Nicolae Guta & Sorina